Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 5-latków

20 kwietnia 2020

Temat kompleksowy:Polskamoja ojczyzna (20.04-01.05)

Rodzicu   przeczytaj dziecku opowieść ruchową „Skok przez Polskę”.

Jesteśmy nad Bałtykiem, fale uderzają o brzeg i szumią (dzieci naśladują odgłosy: szuuuu, szuuuuu). Przed wskoczeniem do wody musimy się rozegrać do stroju kąpielowego (naśladują rozbieranie się) i wykonać rozgrzewkę. Zróbmy kilka pajacyków i skłonów (wykonują ćwiczenia). A teraz siuuup (powtarzają) do wody. Oj, trochę zimno, brrr (powtarzają i pokazują jak się trzęsą z zimna). Spróbujmy zanurkować – bul, bul, bul (powtarzają i naśladują nurkowanie). Szybko się wycieramy, ubieramy (naśladują czynności) i wykonujemy dłuuuuugiskok (długi skok obunóż) do Warszawy, gdzie weźmiemy udział w maratonie, to aż 3 okrążenia wokół miasta (biegną jedno za drugim). Chwila odpoczynku na wypicie wody (naśladują picie) i wykonujemy dłuuugi skok w góry (wykonują skok obunóż). Wspinamy się na najwyższy szczyt -Rysy, nie jest  to łatwe, ciągle ocieramy pot z czoła (naśladują). Ale już niedługo szczyt. Jesteśmy! Ale piękne widoki! Zasłużyliśmy na odpoczynek (siadają i naśladują oglądanie widoków).

Obejrzyj  film z dzieckiem „Polak Mały” IPN oddział Kraków :

Porozmawiaj na temat symboli narodowych.

• Jak wygląda godło Polski?
  • Co symbolizuje biały i czerwony kolor na fladze?
  • Kiedy najczęściej możemy słyszeć nasz hymn narodowy?
  • Jaką postawę przyjmujemy podczas śpiewania hymnu?

Zabawa dydaktyczna „Zagadki o Polsce”.

Rodzicu przeczytaj dziecku zagadki a dziecko niech je odgadnie.

Na czerwonej tarczy, widnieje biały orzeł w koronie.
Kto tego symbolu nie zna, niech ze wstydu zaraz spłonie. (godło)

Powiewa ona, gdy wiatr się zerwie
A na niej biel jest i czerwień. (flaga)

Herbem tego miasta, jest piękna syrenka
która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach.
Od imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano,
I stolicą państwa  polskiego mianowano.
Przez nie rzeka Wisła przepływa,
Zatem jak stolica Polski się nazywa? (Warszawa)

Ta szeroka rzeka płynie,
 po polskiej krainie.
Niczym błękitny, ostry nóż,
 przecina Polskę wzdłuż.
Pędzi od gór wysokich, przez Kraków i stolicę
W niej rybak Wars ujrzał swą ulubienicę. (Wisła)

Zwie się Mazurek Dąbrowskiego,
Choć Wybicki jest autorem.
Pieśnią jest państwa polskiego
Polski trzecim jest symbolem. (hymn)

Zabawa matematyczna

Zadania do wykonania:

• Policz paski, wymień  ich kolory
  • Wskaż  paseknajdłuższy i najkrótszy.
  • Czy są paski o takiej  samej długości?
  • Ułóż paski od najdłuższego do najkrótszego
  • Wskaż dom najwyższy i najniższy
  • Wskaż drzewo najwyższe
  • Czy są drzewa tej samej wysokości?

Zabawa ruchowa do piosenki pt. „Pisanki, kraszanki, skarby wielkanocne”

• Śpiew piosenki z „uatrakcyjnieniami” typu: śpiew raz głośno, raz cicho, wesoło-smutno, wolno-szybko.
  • Śpiew  refrenu, a pozostałą część tylko słuchamy.
  • Układ ruchowy do piosenki (dziecko ilustruje dowolnym ruchem treść piosenki).
  • Dzieci tańczą dowolnie w rytm muzyki. Rodzic co jakiś czas wyłącza muzykę, a dzieci  zamieniają się w kurczaki lub zające.

„ Godło Polski”-  pomaluj farbami plakatowymi

Zestaw  ćwiczeń gimnastycznych z piłką

• Toczenie piłki stopami”-ćwiczenia stóp. Dziecko w siadzie skulnym podpartym, stopy na piłce. Toczenie piłkiobiema stopamidoprzodu,ruchem okrężnym.Toczenie piłki prawą i lewą stopą na zmianę.
  • „ Pieski bawią się piłką”-zabawa z elementem czworakowania.Dziecko chodzi na czworaka w różnych kierunkach i prowadzi piłkę czołem.
  • „Piłka na głowie”- ćwiczeniawyprostne.Chód z piłką na głowie we wspięciu i na całych stopach.
  • „Kangurki”-zabawa  z elementem podskoku. Dziecko stoi,piłka między kolanami, ręce z przodu uniesione na wysokość klatki piersiowej . Podskoki w przód, po kilku podskokach zmiana kierunku.
Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 4-latkówPropozycje zabaw i ćwiczeń dla dzieci 6-letnich