Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 3-latków

25 maja 2020

Witajcie Kochane Dzieci i Kochani Rodzice w ostatnim tygodniu maja.  Cały ten tydzień poświęcimy Wam. Będzie o Was i dla Was , bo przecież „Mama i Tata są ważni”

Na poniedziałek proponujemy przeczytanie dziecku bajki M.Piotrowskiej pt. „Rodzinna wycieczka”

                Zostałem zaproszony przez Piotrusia na rodzinną wycieczkę. Jechaliśmy ścieżką rowerową, która zaprowadziła nas za miasto. Siedziałem wygodnie w koszyku na rowerze mamy Piotrusia i śpiewałem piosenkę:

Majowe słonko woła, że

Wyprawy wielkiej przyszedł dzień!

Mamusia, Tatuś, Piotruś, ja –

Wesoło będzie razem nam.

Ojej, naprawdę było wesoło! Znaleźliśmy piękną łączkę pod lasem. Rozłożyliśmy kocyk i mama wyjęła z koszyka smakołyki. Zajadałem, aż mi się uszy trzęsły. Na łączkę przyjechała jeszcze jedna rodzina z córeczką i synkiem. Mieli ze sobą kolorową piłkę.                                                                    –Może zagramy mecz? – Zapytał Piotruś.                                                                                                                     I zagraliśmy. Tatusiowie byli bramkarzami, a my zawodnikami. Mamusie nam kibicowały i biły brawo. Mecz skończył się remisem. Potem pożegnaliśmy się i pojechaliśmy na poszukiwanie tajemniczych miejsc. Och, jak wszędzie było cicho i spokojnie. Tylko drzewa szumiały i szeleściły listeczkami. Aż tu nagle usłyszałem dziwne odgłosy: ku-ku, ku-ku!                                                                                                    -Kto to, kto to? – pytał Piotruś.                                                                                                                                        –Kukułka – odpowiedziała mama.                                                                                                                                                A tatuś mrugnął do nas i zawołał:                                                                                                                             -Kukułeczko, kukułeczko , ile drzew jest w lesie?                                                                                                     I ona zaraz zaczęła kukać, a my liczyliśmy i liczyliśmy. Ojej, mnóstwo było tych drzew. Tatuś nie liczył bo zajęty był pstrykaniem kukułce zdjęć: pstryk, pstryk.             

Po powrocie do domu, zrobiliśmy piękny album ze zdjęciami  naszej wycieczki.  Wieczorem w przedszkolu opowiedziałem, jak miło Piotruś spędza czas z mamusia i tatusiem. I pokazałem album. Zdjęcia bardzo podobały się zabawkom. A pajacyk Hopsalek zrobił nawet trzy fikołki-koziołki.                                  –Niech żyje rodzina, hopsa-lala! – zawołał.                                                                                                                                                                        

Po wysłuchaniu opowiadania odpowiedzcie razem na pytania:

-Gdzie wybrała się rodzina Piotrusia?

-Kto jechał na wycieczkę?

-Kto jeszcze przyjechał na łąkę?

-Co robiły dzieci z tatusiami?

-Kto im kibicował?

-Czyj głos usłyszał Piotruś z Rodzicami po meczu?

-Co zrobiła rodzina gdy usłyszała kukułkę?

W tym tygodniu proponujemy zabawę ruchową z elementami chwytu i ćwiczenia mięśni brzucha „Piłka”.  Przebieg zabawy: Dziecko otrzymuje piłkę, siada w siadzie prostym, wkłada piłkę między stopy. Przechodzi do leżenia na plecach, wyciąga ręce za głowę, podnosi nogi i przekłada piłkę ponad głową do rąk. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie. Zachęcamy aby ćwiczyła cała rodzina. J

Kolejnego dnia Kochani Rodzice zaśpiewajcie razem z Waszymi Dziećmi piosenkę „Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!” i stwórzcie do tej piosenki własny akompaniament. Jeśli nie macie w domu żadnych instrumentów, proponujemy wykorzystać klocki, przykrywki, łyżki itp.  Na pewno pomysłów Wam nie zabraknie

W środę Drogi Rodzicu przeczytaj dziecku wiersz pt.  „Mam kwiatek dla Mamy” J.Wasilewskiej    

Mamo moja kochana

Usiądź koło mnie blisko,

Narysuję Ci kwiatek

Z małym zielonym listkiem.

Będzie miał żółty środek

Okrągłe tęczowe płatki,

Żebyś mogła się cieszyć

Tym kolorowym kwiatkiem.

Rodzicu, wyjaśnij dziecku  określenie „tęczowe” oraz odpowiedzcie razem na pytania:

-Co dziecko rysowało dla Mamy?

-Jakiego koloru był listek, środek kwiatka, a jakie były jego płatki?

Proponujemy także drugi wiersz „Z moim Tatą” P.Siewiery-Kozłowskiej aby Tatusiowie nie poczuli się pominięci.

Z moim Tatą wszystkie zrobię:

Z Tatą jadę samochodem,

I do parku, i na lody,

Z Tatą zrobię dziś zawody.

Kto z nas pierwszy przy fontannie?

Kto fikołka zrobi w wannie?

Kto przeskoczy przez kałużę?

Kto ma stopy bardzo duże?

W dniu Twojego święta Tato,

Podziękuję Tobie za to,

Za wyścigi, za zawody,

Za spacery w parku, lody…

Jesteś ze mną kiedy płaczę,

Gdy się śmieję i gdy skaczę,

Więc dziś mówię – dzięki Tato!

Chodź na spacer, co Ty na to?

Po przeczytaniu wiersza odpowiedzcie na pytania:

-Co dziecko robiło ze swoim Tatą?

-Jakie zawody urządziło z Tatą?

-Za co mu dziękowało?

Na czwartek przygotowałyśmy zabawę dydaktyczną „Liczymy kwiatki”                                                            Karta pracy zawiera 3 kwiatki. Pierwszy kwiatek ma cztery płatki, a pozostałe mniej. Zadaniem dziecka będzie dorysować kwiatkom brakujące płatki tak, aby wszystkie kwiatki miały tyle samo. Gotowe kwiatki kolorujemy dowolnie.

Jak zwykle tydzień kończymy zabawą plastyczną. Rodzice – poproście swoje dzieci, aby narysowały Was. Przygotujcie dla dzieci kartkę z bloku rysunkowego oraz kredki. W czasie rysowania możecie włączyć piosenkę „Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!” . Skończone portrety powieście w domowej galerii.

I jeszcze trochę angielskiego:

Wszystkim Rodzicom życzymy dużo radości i uśmiechu na co dzień

Miłego tygodnia i dobrej zabawy !

Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 6-latkówPropozycje zabaw i ćwiczeń dla 4-latków