Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 3-latków

20 kwietnia 2020

Witajcie w nowym tygodniu. Czas na nowe propozycje. Nadal zajmujemy się tematem „Co wiosną słychać w ogrodzie”.

Proponujemy naukę wiersza pt. „Porządki w ogródku ” P.Siemiery-Kozłowskiej.

Dziś wogródkulśni porządek,

Zosia krząta się wśród grządek.

Kolorowe sadzi kwiatki,

Porządkuje swe rabatki.

Już tańcują grabki małe –

Do grabienia doskonałe !

Już motyczka  w tan ruszyła –

Zosia grządki wypieliła!

Kwiatki śmieją się do Zosi,

Zosia wodę im przynosi.

-Och, ta Zosia nasza małą

Swą konewką nam podlała !

Kochani rodzice – wyjaśnijmy dzieciom sformułowania : rabatki, wypieliła. Rozmawiajmy na temat treści wiersza:

-Co Zosia sadziła w ogródku?

-Czym grabiła? Czym pieliła grządki ?

-Czym podlewała roślinki?

-Jakie narzędzia potrzebne są każdemu ogrodnikowi?

Zachęcamy do zabawy ruchowej z elementem równowagi „Idź między grządkami” .

Przygotowujemy ze skakanek lub sznurka kilka grządek (mogą być nieregularne kształty).

Przebieg. Dziecko chodzi między grządkami ostrożnie, aby na żadną nie nadepnąć i żadnej nie potrącić. Zabawę można potarzać kilkukrotnie.

Próbujemy śpiewać piosenkę „Kle, kle boćku” – samemu lub z rodzicami z własnym akompaniamentem np. uderzając klockami, łyżeczkami itp.

Zapraszamy Was do zapoznania się z informacjami „Jak powstaje kwiatek?”  -np. tulipan

(Poniżej znajdują się ilustracje –  zał. Nr 1)

Rozmowa połączona z działaniem. Oglądanie historyjki obrazkowej. Wyróżnienie części rośliny: kwiat, łodyga, liście , korzenie. Próbujemy odpowiadać na pytanie -co roślinie potrzebne jest do wzrostu ?

Zachęcamy do samodzielnego posiania lub posadzenia jakiegoś kwiatuszka. Wraz z Rodzicami dzieci będą obserwować co będzie się w nim zmieniało. Na pewno znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań.J

Prezentujemy również kartę z kwiatkami w wazonie.

(Poniżej znajduje się karta pracy – zał. Nr 2)

Policzcie razem ile kwiatków jest w każdym wazonie? Następnie w pozostałych wazonach dorysujcie tyle kwiatków, aby było tyle samo co w pierwszym .

Na koniec wykonajcie z kolorowego papieru swój „ Kolorowy kwiatek” lub narysujcie go kredkami.

Życzymy dobrej zabawy 😉

Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 6-latkówPropozycje zabaw i ćwiczeń dla 4-latków