Propozycje zabaw i ćwiczeń 5-latki

12 kwietnia 2021

Drogi Rodzicu w tym tygodniu (12-16.04) będziemy rozmawiać na temat teatru . Prosimy o obejrzenie filmu  „Jak powstaje Teatr?” .

Wiersz „Teatr” J. Kaczanowskiej

Teatr to miejsce jest niezwykłe,
zaczarowana każda chwila,
kurtyna w górę się unosi
i przedstawienie rozpoczyna.
Na scenie dzieją się historie
wesołe, smutne, zagadkowe,
można do kraju baśni trafić
i poznać światy całkiem nowe.
Można się wzruszyć, rozweselić,
nauczyć wielu mądrych rzeczy,
uważnie patrzeć, pilnie słuchać,
ciekawym być i bardzo grzecznym.

Zastanów się:

– Jakim miejscem jest teatr?

– Co dzieje się na scenie?

– Co daje nam teatr?

– Jak należy zachowywać się w teatrze?

Zabawa ruchowo – naśladowcza „Zaczarowane postacie” – odgrywanie roli podanej przez rodzica (np. nauczyciel, drwal, tancerz, śpiewak, piosenkarka) – próba wcielenia się w daną postać wykorzystując charakterystyczne cechy zachowania, pozę.

 Posłuchaj piosenki „Magiczne miejsce”

Zabawa pantomimiczna „Czy łatwo być aktorem”

Jak myślicie, czy trudno być aktorem?
Ciekawa jestem, czy Wy potrafilibyście choć przez chwilę pobyć aktorem? Spróbujecie?
Zapraszam Was w podróż do KRAINY EMOCJI,

przedstawiajcie za pomocą ruchu, gestu, mimiki zachowania ludzi tam mieszkających.

Każdy aktor to podróżnik… przebywa niezwykłe oceany przygód wędrując od jednej emocji do drugiej… bo wszystkie musi dobrze poznać zanim zaprezentuje je na wielkiej scenie…
Wsiadamy do pociągu i pierwszą krainą jaką odwiedzimy to Kraina Radości, tu mieszkają ludzie zawsze uśmiechnięci, weseli. Cieszą się od rana, jak tylko wstaną, przeciągają się z zadowolenia, witają się z nami uśmiechem, obejmują się przyjaźnie i tańczą…
Nagle robi się ciemno… ponuro…. ooo… dotarliśmy do Krainy Złości, tu mieszkają ludzi, którzy czują się obrażeni, są źli, zdenerwowani, każdy jest sam i nie ma przyjaciół. Ściskają dłonie w pięści, mówią do innych, nie lubię cię, tupią nogami, potrząsają głowami, robią złe miny…
Stąd trafiamy do Krainy Smutku wszyscy są tutaj bardzo przygnębieni, z niczego się nie cieszą, na ich twarzach widać łzy, nikt się nie uśmiecha.
Tuż obok jest kraina strachu, gdzie wszyscy wszystkiego i wszystkich się boją, nikt na nikogo nie patrzy, wielu z nich obgryza paznokcie ze zdenerwowania i robi wielkie oczy.
Ale oto na horyzoncie przed nami rozkwita Kraina Spokoju. Tu ludzie są spokojni, leniwi, ostrożni, delikatnie głaskają się nawzajem, prowadzą się za ręce, siedzą spokojnie obok siebie i odpoczywają.

Jakie są Wasze odczucia po wcieleniu się w aktora?

Czy łatwo nim być?

Praca plastyczna „Kukiełka”

Drodzy Rodzice , poproście Wasze dzieci, aby pomalowały postacie z bajki pt. „Czerwony Kapturek”, a następnie je wycięły. Teraz, wspólnie z dziećmi przyklejcie do nich patyczki od szaszłyków i możecie wspólnie zorganizować teatrzyk dla domowników. Miłej zabawy!

„Wyższy, niższy” – zabawa matematyczna z wykorzystaniem lalek, misiów. Drodzy rodzice, na podstawie lalek lub misiów ułożonych lub postawionych na podłodze zadajcie dzieciom pytania:

– Która lalka lub miś jest najwyższy, a który najniższy?

– Która lalka jest pierwsza, druga, trzecia?

– Która lalka jest ostatnia?

A teraz trochę gimnastyki . Film zawiera zestaw czterech ćwiczeń gimnastycznych dostosowanych do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym. Zawarte w filmie ćwiczenia wspierają prawidłowy rozwój fizyczny dziecka.

Życzymy miłej zabawy!

ANGIELSKI:

Propozycje zabaw i ćwiczeń 4-latkiPropozycje zabaw i ćwiczeń 6-latki