Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 4-latków

23 marca 2020

Drogie dzieci – przesyłamy Wam kilka propozycji zabaw i ćwiczeń, aby czas spędzony w domu był dla Was kreatywny i ciekawy. Prosimy także o to, abyście pomagali swoim rodzicom w codziennych obowiązkach np. sprzątali swoje pokoje. Tęsknimy za Wami i mamy nadzieję, że już niedługo się zobaczymy.

Tematem kompleksowym na najbliższy tydzień (tj. 23.03.2020- 03.04.2020) jest ” Witaj wiosno”.

„Oznaki wiosny” Marta Olechowska

 Żółte słoneczko na niebie się śmieje,

łagodny wietrzyk wesolutko wieje.

Krokus nieśmiało z ziemi się podnosi,

deszczyk wiosenny zmarzłą ziemie rosi.

 Ptaszki wróciły i głośno ćwierkają,

wierzby puszyste bazie wypuszczają.

Ciepło wokoło, zima precz już poszła,

a na jej miejsce przyszła piękna wiosna.

Zabawa „Para do pary”

Do tej zabawy potrzeba dwóch takiej samej wielkości pudełek po butach, do których należy włożyć 7 takich samych przedmiotów, na przykład: 2 takie same klocki, 2 zakrętki od słoika, 2 skarpetki, 2 łyżki, 2 widelce, 2 gumki do włosów, 2 spinki. Można wybrać przedmioty o różnej strukturze np. balony wypełnione małą ilością wody, cytryny, kawałki futerka, pojedyncze winogrona.

Dziecku należy zasłonić oczy, gdyż w zabawie chodzi o to, aby dziecko wyczuło za pomocą dotyku dwa takie same przedmioty. Dziecko jedną rękę wkłada do jednego pudła, a drugą do drugiego. Dziecko dotyka rzeczy tak długo, aż odnajdzie dwie identyczne rzeczy, które odkłada na bok. Dzieciom starszym nie należy pokazywać wcześniej jakie przedmioty umieszcza się w pudełkach – to podnosi napięcie i daje jeszcze jeden bodziec do gry, mianowicie rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk. Dzieciom młodszym można pokazać wcześniej przedmioty.

Eksperyment naukowy

Nalej wody no miski. Wsyp pieprz. Zamocz palec i pokaż jak do niego przyklejają się drobinki. Drugi palec zamocz w płynnym mydle. Obserwuj, jak drobinki uciekają od palca.

Młodszym dzieciom wytłumacz, że bakterie tak uciekają od  mydła.

Praca plastyczna

Drogie dzieci, prosimy o narysowanie Pani Wiosny – techniką dowolną. Wasze prace chętnie umieścimy na stronie internetowej przedszkola.

Życzymy miłej zabawy!

Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 5-latkówPropozycje zabaw i ćwiczeń dla 3-latków