Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 3-latków

5 kwietnia 2020

Zachęcamy rodziców do przybliżenia dzieciom tradycji wielkanocnych w oparciu o własne doświadczenia oraz  wiersz D. Gellner ,,Wielkanocne kolory”

Na wielkanocnym stole

Kolor się miesza z kolorem.

Śmieją się z każdej strony owsa wstążeczki zielone,

Bazie srebrne jak deszczyk.. I co jeszcze?

Przy obrusie biała falbanka,

Żółty dzwonek baranka

I tysiąc różnych kolorów na świątecznych pisankach.

Zabawa rytmiczna ,,Oj Ty- taki Ty”

Dziecko porusza się w rytm wystukiwany przez rodzica na wybranym przedmiocie lub instrumencie muzycznym. Podczas przerwy w grze dziecko z rodzicem stara się rytmicznie klaskać i powtarzać z nim rymowankę: ,,Pisanki, kraszanki w prześliczne wzory. Wszystkie ubrane w piękne kolory.”

Zabawę można urozmaicić, wykonując ja przy piosence ,,Pisanki ,kraszanki, skarby wielkanocne”

Ćwiczenie grafomotoryczne ,,Pisanka”

W załączniku na dole strony znajduje się pisanka do samodzielnego wykonania kolorowymi kredkami. Zachęcamy do wysyłania  gotowych prac na adres mailowy przedszkola.

Nasze przedszkolaki polubiły zabawy paluszkowe. Proponujemy jedną z nich. Jest to świetna zabawa, a przy okazji utrwalenie przeliczania w zakresie pięciu.

„Zajączki” – zabawa paluszkowa

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych kica na polanie.

Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?

Pięć zajączków małych już do mamy kica.

Kocha je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi dłońmi.

Chętne dzieci zachęcamy do ozdabiania wydmuszek różnymi technikami.

Propozycje do wyboru, w zależności od możliwości dzieci:

1. Dzieci nanoszą pędzlem gruba warstwę kleju(np.wikol) na wydmuszkę. Następnie umieszczają ją w miseczce z sypkim materiałem np. kaszą jaglaną, gryczaną, manną, ryżem i dokładnie oklejają. Odstawiają na patyczku do wyschnięcia. Po wyschnięciu mogą pomalować pisanki farbą plakatową.
  2. Dzieci malują wydmuszki farbą w wybranym kolorze, a następnie posypują je np. brokatem lub po wyschnięciu ozdabiają cekinami.
Prace dzieci 6-letnichPropozycje zabaw i ćwiczeń dla 4-latków