Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 3-latków

1 czerwca 2020

                               Witajcie Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice.

Zaczynamy nowy miesiąc – czerwiec.

Pierwszy dzień czerwca to święto wszystkich Dzieci na całym świecie. Wszystkim dzieciom składamy najserdeczniejsze życzenia i im poświęcimy tygodniowy temat, a mianowicie „Mały człowiek – ważna sprawa”.

W poniedziałek zachęcamy rodziców do przeczytania opowiadania M. Galicy pt. „Wiercipiętek i Dzień Dziecka”

WIERCIPIĘTEK I DZIEŃ DZIECKA—M. GALICA

Pewnego słonecznego ranka Wiercipiętek, nie budząc nikogo, wziął swój rower i wybrał się na przejażdżkę do lasu. Po drodze spotkał znajomego wróbla, który zaćwierkał: Ooo! Wiercipiętek” Wszystkiego najlepszego! – Ale z jakiej okazji? – spytał zdziwiony Wiercipiętek, lecz wróbel zdążył już odlecieć Po chwili, gdy przejeżdżał koło dziupli rudej wiewiórki, ta zawołała: – Zatrzymaj się na chwilę. Wiercipiętku” po czym dała mu woreczek jego ulubionych bukowych orzeszków i dodała:-Wszystkiego dobrego! – Dziękuję-powiedział zdziwiony Wiercipiętek i pomyślał: „Dziwne, przecież urodziny już miałem, czyżby wiewiórka o tym nie wiedziała?”, ale nic nie powiedział, bo nie chciał być niegrzeczny. Gdy wracał do domu opowiedzieć mamie, co go dziś spotkało, usłyszał głos myszki: – Wiercipiętku! Wszystkiego najlepszego! Pozdrów też Wierciłapkę i Wiercinoska! |tu Wiercipiętek już zupełnie nie wiedział, co odpowiedzieć, bąknął tylko „dziękuję”i szybko odjechał  „Dobrze”- myślał sobie – wiewiórka jeszcze mogła się pomylić, ale żeby myszka myślała, że ja, Wierciłapka i Wiercinosek, mamy wspólne urodziny? Coś tu nie gra, oni chyba są w jakiejś zmowie – muszę spytać mamę, o co tu chodzi”. Gdy zdyszany zajechał przed dom, aż buzię otworzył ze zdziwienia, W ogródku mama z tatą ustawili mały stolik, a na nim – wielki tort orzechowy i lemoniadę w wielkim dzbanku. Przy stole czekali już Wiercinosek z Wierciłapką, – Nareszcie jesteś, Wiercipiętku – ucieszyli się rodzice, – Dzieci życzymy Wam wszystkiego najlepszego
z okazji waszego święta! Wiercipiętek spytał szeptem. Wiercinosku, jakie to dzisiaj święto? –Jak to?- roześmiał się Wiercinosek – Nie wiesz? Dzisiaj jest święto wszystkich dzieci – Dzień Dziecka. – Ale ze mnie gapa – pomyślał Wiercipiętek, zjadając wielki kawał tortu.

Następnie wspólnie odpowiedzcie na pytania:

– Dokąd wybrał się Wiercipiętek pewnego ranka?

– Jakie zwierzęta spotkał po drodze i co te zwierzęta robiły?

– Dlaczego Wiercipiętek był zdziwiony?

– Z jakiej okazji rodzice złożyli dzieciom życzenia?

– Dlaczego Wiercipiętek uznał, że jest gapą?

W tym tygodniu proponujemy zabawę ruchową orientacyjno- porządkową „Marmurowe figurki”.

Dziecko porusza się po pokoju w rytmie podanym przez rodzica np. rodzic klaszcze itp. Na hasło: MARMUROWE – FIGURKI, dziecko zastyga bez ruchu lub w konkretnej figurze. Zabawę można powtórzyć kilkukrotnie.

Na kolejny dzień proponujemy posłuchać razem z dzieckiem piosenki pt. „Lato na dywanie”.

Jest to piosenka wakacyjna, zachęcająca do zabaw na świeżym powietrzu, opowiadająca
o wakacyjnych przygodach.

W środę Drogi Rodzicu przeczytaj dziecku wiersz J. Tuwima pt. „Dyzio Marzyciel”

Julian Tuwim

Dyzio Marzyciel

Położył się Dyzio na łące,
Przygląda się niebu błękitnemu
I marzy:
„Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
Nie są z waniliowego kremu…
A te różowe –
Że to nie lody malinowe…
A te złociste, pierzaste –
Że to nie stosy ciastek…
I szkoda, że całe niebo
Nie jest z tortu czekoladowego…
Jaki piękny byłby wtedy świat!
Leżałbym sobie, jak leżę,
Na tej murawie świeżej,
Wyciągnąłbym tylko rękę
I jadł… i jadł… i jadł…”

Po przeczytaniu wiersza zapytaj dziecko:

– Czy wie kto to jest marzyciel?

– Co to jest marzenie?

– Czy marzenia są potrzebne?

– Czy warto marzyć?

– O czym marzył Dyzio?

Po odpowiedzi na pytania, połóżcie się razem z dzieckiem na dywanie, posłuchajcie przez chwilę muzyki relaksacyjnej i Rodzicu zapytaj swoje dziecko o czym marzy.

W czwartek proponujemy zabawę matematyczną „Co do czego pasuje” będziemy klasyfikować obrazki według podanej cechy.

Prosimy o przygotowanie trzech pętli zrobionych np. ze sznurka czy z wstążki. Obok pętli rozkładamy wydrukowane obrazki (zał. Nr 1) i napisy: (szafa, talerz, zoo). Zadaniem dziecka będzie posegregować odpowiednio obrazki do poszczególnych pętli. W pierwszej układamy artykuły spożywcze, w drugiej ubrania potrzebne podczas wakacyjnego wyjazdu, a w trzeciej zwierzęta. Dziecko może policzyć ile obrazków jest w każdej pętli.

Tydzień kończymy zabawą plastyczną.

Zachęcamy aby dziecko namalowało swój portret farbami akwarelowymi lub narysowało kredkami. Skończony portret proponujemy zawiesić w domowej galerii obok wykonanego w ubiegłym tygodniu portretu rodziców.

Jeszcze raz życzymy wszystkim dzieciom, aby na ich twarzach zawsze gościł uśmiech, by były szczęśliwe i czuły się bezpiecznie.

My dorośli pamiętamy, że

                                  „Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:

                                  cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym

                                  i domagać się ze wszystkich sił tego czego pragnie”

                                                                              Paulo Coelho

Dla chętnych!

Zachęcamy chętne dzieci do nauki rymowanki o miesiącu czerwcu 😊

                           Witaj czerwcu- z truskawkami,

                           Ciepłym słonkiem uśmiechnięty.

                           Już pierwszego dnia twojego

                           Dzieci liczą na prezenty.

Dobrego tygodnia i miłej zabawy!

DZIEŃ DZIECKAPropozycje zabaw i ćwiczeń dla 4-latków