Witajcie Kochane Dzieci i Drodzy Rodzice.
Zaczynamy nowy miesiąc – czerwiec.
Pierwszy dzień czerwca to święto wszystkich Dzieci na całym świecie. Wszystkim dzieciom składamy najserdeczniejsze życzenia i im poświęcimy tygodniowy temat, a mianowicie „Mały człowiek – ważna sprawa”.
W poniedziałek zachęcamy rodziców do przeczytania opowiadania M. Galicy pt. „Wiercipiętek i Dzień Dziecka”
WIERCIPIĘTEK I DZIEŃ DZIECKA—M. GALICA
Pewnego słonecznego ranka Wiercipiętek, nie budząc nikogo, wziął swój rower i wybrał się na przejażdżkę do lasu. Po drodze spotkał znajomego wróbla, który zaćwierkał: Ooo! Wiercipiętek” Wszystkiego najlepszego! – Ale z jakiej okazji? – spytał zdziwiony Wiercipiętek, lecz wróbel zdążył już odlecieć Po chwili, gdy przejeżdżał koło dziupli rudej wiewiórki, ta zawołała: – Zatrzymaj się na chwilę. Wiercipiętku” po czym dała mu woreczek jego ulubionych bukowych orzeszków i dodała:-Wszystkiego dobrego! – Dziękuję-powiedział zdziwiony Wiercipiętek i pomyślał: „Dziwne, przecież urodziny już miałem, czyżby wiewiórka o tym nie wiedziała?”, ale nic nie powiedział, bo nie chciał być niegrzeczny. Gdy wracał do domu opowiedzieć mamie, co go dziś spotkało, usłyszał głos myszki: – Wiercipiętku! Wszystkiego najlepszego! Pozdrów też Wierciłapkę i Wiercinoska! |tu Wiercipiętek już zupełnie nie wiedział, co odpowiedzieć, bąknął tylko „dziękuję”i szybko odjechał „Dobrze”- myślał sobie – wiewiórka jeszcze mogła się pomylić, ale żeby myszka myślała, że ja, Wierciłapka i Wiercinosek, mamy wspólne urodziny? Coś tu nie gra, oni chyba są w jakiejś zmowie – muszę spytać mamę, o co tu chodzi”. Gdy zdyszany zajechał przed dom, aż buzię otworzył ze zdziwienia, W ogródku mama z tatą ustawili mały stolik, a na nim – wielki tort orzechowy i lemoniadę w wielkim dzbanku. Przy stole czekali już Wiercinosek z Wierciłapką, – Nareszcie jesteś, Wiercipiętku – ucieszyli się rodzice, – Dzieci życzymy Wam wszystkiego najlepszego
z okazji waszego święta! Wiercipiętek spytał szeptem. Wiercinosku, jakie to dzisiaj święto? –Jak to?- roześmiał się Wiercinosek – Nie wiesz? Dzisiaj jest święto wszystkich dzieci – Dzień Dziecka. – Ale ze mnie gapa – pomyślał Wiercipiętek, zjadając wielki kawał tortu.
Następnie wspólnie odpowiedzcie na pytania:
– Dokąd wybrał się Wiercipiętek pewnego ranka?
– Jakie zwierzęta spotkał po drodze i co te zwierzęta robiły?
– Dlaczego Wiercipiętek był zdziwiony?
– Z jakiej okazji rodzice złożyli dzieciom życzenia?
– Dlaczego Wiercipiętek uznał, że jest gapą?
W tym tygodniu proponujemy zabawę ruchową orientacyjno- porządkową „Marmurowe figurki”.
Dziecko porusza się po pokoju w rytmie podanym przez rodzica np. rodzic klaszcze itp. Na hasło: MARMUROWE – FIGURKI, dziecko zastyga bez ruchu lub w konkretnej figurze. Zabawę można powtórzyć kilkukrotnie.
Na kolejny dzień proponujemy posłuchać razem z dzieckiem piosenki pt. „Lato na dywanie”.
Jest to piosenka wakacyjna, zachęcająca do zabaw na świeżym powietrzu, opowiadająca
o wakacyjnych przygodach.
W środę Drogi Rodzicu przeczytaj dziecku wiersz J. Tuwima pt. „Dyzio Marzyciel”
Julian Tuwim
Dyzio Marzyciel
Położył się Dyzio na łące,
Przygląda się niebu błękitnemu
I marzy:
„Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
Nie są z waniliowego kremu…
A te różowe –
Że to nie lody malinowe…
A te złociste, pierzaste –
Że to nie stosy ciastek…
I szkoda, że całe niebo
Nie jest z tortu czekoladowego…
Jaki piękny byłby wtedy świat!
Leżałbym sobie, jak leżę,
Na tej murawie świeżej,
Wyciągnąłbym tylko rękę
I jadł… i jadł… i jadł…”
Po przeczytaniu wiersza zapytaj dziecko:
– Czy wie kto to jest marzyciel?
– Co to jest marzenie?
– Czy marzenia są potrzebne?
– Czy warto marzyć?
– O czym marzył Dyzio?
Po odpowiedzi na pytania, połóżcie się razem z dzieckiem na dywanie, posłuchajcie przez chwilę muzyki relaksacyjnej i Rodzicu zapytaj swoje dziecko o czym marzy.
W czwartek proponujemy zabawę matematyczną „Co do czego pasuje” będziemy klasyfikować obrazki według podanej cechy.
Prosimy o przygotowanie trzech pętli zrobionych np. ze sznurka czy z wstążki. Obok pętli rozkładamy wydrukowane obrazki (zał. Nr 1) i napisy: (szafa, talerz, zoo). Zadaniem dziecka będzie posegregować odpowiednio obrazki do poszczególnych pętli. W pierwszej układamy artykuły spożywcze, w drugiej ubrania potrzebne podczas wakacyjnego wyjazdu, a w trzeciej zwierzęta. Dziecko może policzyć ile obrazków jest w każdej pętli.
Tydzień kończymy zabawą plastyczną.
Zachęcamy aby dziecko namalowało swój portret farbami akwarelowymi lub narysowało kredkami. Skończony portret proponujemy zawiesić w domowej galerii obok wykonanego w ubiegłym tygodniu portretu rodziców.
Jeszcze raz życzymy wszystkim dzieciom, aby na ich twarzach zawsze gościł uśmiech, by były szczęśliwe i czuły się bezpiecznie.
My dorośli pamiętamy, że
„Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:
cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym
i domagać się ze wszystkich sił tego czego pragnie”
Paulo Coelho
Dla chętnych!
Zachęcamy chętne dzieci do nauki rymowanki o miesiącu czerwcu 😊
Witaj czerwcu- z truskawkami,
Ciepłym słonkiem uśmiechnięty.
Już pierwszego dnia twojego
Dzieci liczą na prezenty.
Dobrego tygodnia i miłej zabawy!