"Wędrówki Misia Uszatka po Polsce" - Śląsk

1 grudnia 2016

Realizując wspólnie z Bibliotekę Publiczną w Pilawie projekt edukacyjny „Wędrówki Misia Uszatka po Polsce” dzieci z grupy IX odwiedziły kolejny region – Śląsk. W związku z omawianym regionem odwiedził nas były górnik pan Rusznica, który w ciekawy sposób opowiedział dzieciom o ciężkiej i odpowiedzialnej pracy w kopalni. P. Rusznica przyniósł własnoręcznie wykonane galowe czapki górnicze – czako. Podkreślają one pozycję zawodową górników oraz ich zasługi: pióropusz zielony – czako generalnego dyrektora górnictwa, pióropusz biały – czako osoby nadzoru, pióropusz czerwony – czako członka orkiestry górniczej, pióropusz biało-czerwony – czako orkiestmistrza, pióropusz czarny – czako górnika.

Następnie pani Agnieszka Bylinka przeczytała dzieciom legendę „Skarbnik – duch kopalni”, a potem dzieci namalowały węglem górnika w stroju galowym.

Następny przystanek – MAŁOPOLSKA!!!

Magdalena Trybuch                             Aleksandra Sobol-Jałocha

 

Spotkania czytelnicze gr. IVKoło plastyczne „Mały plastyk”