Propozycje zabaw i ćwiczeń dla 3-latków

27 kwietnia 2020

Witamy wszystkich w kolejnym tygodniu. Będziemy wspólnie poznawać Polskę- naszą Ojczyznę.

Kochani Rodzice przeczytajcie dzieciom wiersz M. Skrobacz pt. ,,Polska”.

Polska to nasza ojczyzna,
każdemu dziecku tak bliska,
my zaś jesteśmy Polakami,
bo w naszym kraju,
w Polsce mieszkamy.
Tu jest nasz dom, przedszkole, mama i tata.
Miasta i wioski, chata rybaka,
morze i góry, kwiaty i drzewa,
nic prócz miłości nam nie potrzeba.
 • po przeczytaniu podzielcie nazwę ,,Polska” na sylaby, klaskając najpierw samemu, a później razem z dzieckiem
 • cicho i głośno powtarzamy tę nazwę
 • pokażcie ilustracje, które dla Was przygotowałyśmy
 • wyjaśnijcie dzieciom słowa: ojczyzna, jesteśmy Polakami

Ilustracje do wiersza znajdują się w załączniku.

Chętne dzieci razem z rodzicami mogą nauczyć się wiersza na pamięć.

Proponujemy zabawę ruchową z elementem podskoku ,,Biel i czerwień”

Rodzic klaszcze rytmicznie lub podaje rytm za pomocą innych, wybranychprzez siebie przedmiotów, a dziecko podskakuje z nogi na nogę po całym pokoju. Gdy rodzic przestaje klaskać- wypowiada hasło: biel lub czerwień,  dziecko dotyka czegoś w tym kolorze w pomieszczeniu. ( Można powycinać koła w tych kolorach z papieru samoprzylepnego i umieścić w różnych częściach pokoju) Zabawę można powtarzać każdego dnia.

Zachęcamy do posłuchania piosenki,, To nasza Ojczyzna”

https://www.bing.com/videos/search?q=to+nasza+ojczyzna+piosenka+oliwia+drossel&docid=608047517708583472&mid=921571D70BCBC42E6578921571D70BCBC42E6578&view=detail&FORM=VIRE

Drodzy rodzice  w dniu dzisiejszym tj. środa29.04.20r. poznajemy Warszawę.

Prosimy o przeczytanie dzieciom opowiadania W. Chotomskiej pt.,, Wars i Sawa” (do opowiadania dołączamy ilustracje).

Po przeczytaniu opowiadania proponujemy wspólnie odpowiedzieć na pytania dotyczące jego treści:

 • Jak miał na imię rybak?
 • O co prosiła go dziewczyna w piosence?
 • Co chciało przestraszyć rybaka?
 • Kogo spotkał na środku rzeki?
 • Co otrzymał od syreny?
 • Jak miała na imię dziewczyna?
 • Jakie miasto założyli Wars i Sawa?
 • Nad jaką rzeka ono leżało?

Jak powstała Warszawa – Legenda o Warsie i Sawie

Dawno temu Polskę pokrywała nieprzebyta puszcza, pełna dzikiej zwierzyny, a ludzie mieszkali w maleńkich osadach. W jednej z nich, na brzegu Wisły, mieszkał młody rybak Wars. Był bardzo pracowity i sam zbudował łódź, a także cierpliwie wiązał rybackie sieci. A ponieważ szczęście mu sprzyjało, zawsze wracał z połowu z siecią pełną ryb. Wars bardzo lubił spędzać czas na wodzie i z radością wsłuchiwać się w śpiew ptaków. Jednak najbardziej fascynowały go nocne wyprawy, gdy panował niezwykły spokój, a księżyc odbijał się w wodach Wisły srebrzystym blaskiem.


Pewnej nocy, gdy jak zwykle zepchnął łódź na wodę i zarzucił sieci, spośród wzburzonej wody wynurzyła się przepiękna dziewczyna. Rybak zamarł z zachwytu i wpatrywał się zdumiony, gdyż dziewczyna miała długie, złociste włosy, wielkie niebieskie oczy i… rybi ogon, pokryty srebrzystą łuską! Wars nie mógł uwierzyć własnym oczom, po chwili jednak przypomniał sobie opowieści, które słyszał w dzieciństwie – to była syrena! Nagle syrena podpłynęła bliżej brzegu i zaczęła śpiewać, nieświadoma tego, że podpatruje ją człowiek ukryty w wysokich trzcinach. Gdy Wars usłyszał jej głos, zakochał się bezpamięci.

Od tej chwili na niczym nie mógł się skupić, czekając na kolejny nocny połów i spotkanie z syreną. Nie przeszkadzało mu nawet to, że ona nie miała pojęcia ani o jego istnieniu, ani o uczuciu, które do niej żywił. Pewnej nocy, całkowicie zauroczony jej głosem, nieostrożnie wystawił głowę ponad trzciny, żeby lepiej się jej przyjrzeć. Zaskoczona jego widokiem syrena podpłynęła i zagniewana zapytała:
– Dlaczego mnie podglądasz i podsłuchujesz?

– Jestem rybakiem… – nieporadnie zaczął się tłumaczyć Wars.

– Wiem, kim jesteś, wiele razy widziałam cię na łodzi, ale…
– Tak, wiem, że nie powinienem cię podglądać, ale kiedy pierwszy raz cię ujrzałem, straciłem głowę. Zakochałem się w tobie i nie mogę bez ciebie żyć. – przerwał jej wpół słowa Wars.

Syrena popatrzyła na niego i westchnęła:

– Ja także cię pokochałam. Ale przecież tak bardzo się różnimy…

Spojrzeli na siebie i zrozumieli, że są dla siebie stworzeni. Wtedy właśnie Sawa – bo tak miała na imię złotowłosa syrena – przypomniała sobie pewną tajemnicę: jeśli syrena z wzajemnością zakocha się w człowieku, może na zawsze utracić swój rybi ogon i stać się kobietą. Wówczas Wars bez wahania poprosił Sawę o rękę, a ona zgodziła się z radością. Razem wyszli na ląd. Z syreny opadła rybia łuska i w miejscu ogona pojawiły się nogi. Stała się piękną dziewczyną i wkrótce odbyło się ich wesele.

Wars i Sawa żyli długo i szczęśliwie, otoczeni miłością i wzajemnym szacunkiem. Po latach wokół ich chaty powstała duża osada rybacka a ludzie na pamiątkę postanowili nazwać ja Warszawą.

Dziś nie ma śladu po rybackich chatach, lecz ludzie wciąż pamiętają o młodym rybaku i pięknej syrenie. A Warszawa stała się stolicą Polski.

Zachęcamy  do zabawy w klasyfikowanie przedmiotów ze względu na kolor i wielkość.

Możemy do tego wykorzystać np. klocki. Rodzic przygotowuje wstążkę w danym kolorze i robi z niej pętle w której dzieci będą rozdzielać klocki. Dorosły proponuje także dzieciom policzenie klocków.

Tydzień zakończymy malowaniem farbami nt. ,,Flaga Polski” zainspirowane wierszem ,,Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego.

Powiewa flaga,

gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze

biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość

biel –  serce czyste…

Piękne są nasze

Barwy ojczyste.

Zachęcamy do przesyłanie prac na stronę naszego przedszkola.

Życzymy miłego tygodnia i pozdrawiamy serdecznie.

Prace dzieciPropozycje zabaw i ćwiczeń dla 4-latków