Mały miś w świecie wielkiej literatury

20 grudnia 2016

,,Mały miś w świecie wielkiej literatury” to ogólnopolski projekt w którym wzięła udział grupa VIII z naszego przedszkola. Celem programu jest rozwijanie czytelnictwa i współpracy miedzy przedszkolami. Powyższe cele są zgodne z kierunkiem realizacji polityki oświatowej na rok 2016/2017. W projekcie wzięło udział 230 przedszkoli, które zostały podzielone na 23 grupy.

To była niezwykła przygoda, która zaczęła się 29 września. Dzieci wysłały w podróż po polskich przedszkolach pluszowego misia Filecika.

Do naszego przedszkola także zawitało 9 misiów z naszej grupy projektowej, które wraz z przedszkolakami bawiły się, a przede wszystkim słuchały bajek i przynosiły z domu książeczki które czytaliśmy naszym misiowym gościom. W dzienniczku podróży każdego z misiów zapisywaliśmy tytuły czytanych utworów, swoje imiona, odbijaliśmy paluszki w umoczonej farbie i wykonywaliśmy dedykacje.

Gościliśmy Misia Anatola z Warszawy, Piątusia z Płocka, Borysa z Płoskini, Łatka z Elbląga, Okrąglusia z Jeleniej Góry, Detektywa Pysia z Poniecka, Krzysia z Lubaczowa, Jasia z Warszawy i Czytulka z Garbowa. Czytaliśmy i słuchaliśmy min. takich utworów: Podarunek syreny, Muminki, Brzydkie Kaczątko, Franklin, Calineczka, Szary domek, Złotowłosa i trzy niedźwiadki, Mały Maciuś, W małym różowym domku, Bajka o Janku Mikołaju.

Przygoda zakończyła się 21 grudnia , kiedy Fiolecik wrócił oczytany do naszego przedszkola. Dzieci z wielką ciekawością otworzyły kopertę z misiem wiedząc , że to jest na pewno Fiolecik. Emocje które im towarzyszyły , kiedy ujrzały swojego misia są nie do opisania. Miś był wręcz rozrywany… i  radość przeogromna . Z fascynacją przeglądały dziennik i wpisy dzieci z innych przedszkoli oraz oglądały zdjęcia.

,,Mały miś w świecie wielkiej literatury” to nie tylko projekt edukacyjny, to przygoda, która trzeba przeżyć , aby zrozumieć fascynacje i radość towarzyszącą każdej otwieranej kopercie.

Monika Sęktas-Łączyńska

Zajęcia w MGOK-u gr. IX„Jasełka” 2016r.