Eksperyment "Kolorowe bąbelki" gr. VI

16 listopada 2016

Powiedz mi, a za­pomnę.

Po­każ mi, a zapamiętam.

Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Konfucjusz

Zdążyliśmy się przekonać ,że nasze dzieci uwielbiają zajęcia badawcze. Dzisiaj dzieci przeprowadziły eksperyment wręcz hipnotyzujący, bo na poruszające się w górę i w dół kolorowe bąbelki można patrzeć bez końca. Jak wykonać taki eksperyment?

Dzieci nalały ocet do trzech kubeczków, a następnie włożyły do nich bibułę, aby powstały kolorowe barwniki. Do trzech przezroczystych szklanek nasypały po łyżce sody oczyszczonej i wypełniły szklankę olejem. I w tym momencie rozpoczęła się dla dzieci wyśmienita zabawa. Nabierały w strzykawkę kolorowe barwniki i wlewały po trochu ( na początku po trochu J ) do szklanki z soda i olejem. Dzieci wpadły na pomysł aby mieszać ze sobą kolory barwników i tak powstały widoczne na zdjęciach kolorowe bąbelki.

Dwie substancje o innej gęstości doprowadziły do tego, że dzieci mogły zaobserwować powolny proces unoszenia się i opadania bąbelków. Natomiast kiedy zabarwiony ocet opada na dno, zaczyna wytwarzać się dwutlenek węgla wypychający krople ku górze.

Monika Sęktas-Łączyńska

„Wędrówki z Misiem Uszatkiem po Polsce”Cyrk Pomponi